Za nami pierwszy cykl warsztatów szkoleniowych dla trenerów piłki ręcznej. W Szczyrku 32 trenerów pod okiem specjalistów doskonaliło swój warsztat trenerski.
Nowy program ZPRP dla wyselekcjonowanej grupy trenerów piłki ręcznej wszystkich kategorii wiekowych ma już za sobą inauguracyjne warsztaty. Ich celem jest wspieranie Klubów Sportowych w zakresie kompetencji i umiejętności wymaganych do pracy z zespołem ale również przygotowanie potencjalnych kandydatów na stanowiska trenerów kadr narodowych.
Po raz pierwszy grupa trenerów z całej Polski spotkała się w dniach 3-4 kwietnia w Szczyrku. Warsztatom towarzyszyło zgrupowanie reprezentacji Polski kobiet. Wybór miejsca nie był przypadkowy bowiem jednym z prelegentów był selekcjoner reprezentacji Polski kobiet Arne Senstad. Norweg m.in nakreślił plan rozwoju reprezentacji na kolejne lata oraz dał możliwość sprawdzenia się w pracy selekcjonera z zakresu analizy wideo. Uczestnicy otrzymali fragmenty meczu Niemcy- Francja, następnie mieli za zadanie wskazać słabe punkty obrony niemieckiej, i na ich podstawie w dalszej kolejności zaproponować rozwiązania taktyczne.
– Jako trener czuję się bardzo zmotywowana. Jest to dla mnie bardzo pozytywny kopniak i duża refleksja na temat swojej
pracy – podsumowała Magdalena Stanulewicz z SPR AMW Gdynia, której zajęcia z selekcjonerem były najciekawsze – Pracujemy w formie małych grup, nie ma zatem osoby, która mogłaby przejść wobec zajęć obojętnie. Taka forma daje możliwość wymiany doświadczeń i rozmowy. Jest to dotychczas najbardziej wartościowe szkolenie na jakim byłam.
Selekcjoner reprezentacji Polski był jednym z wielu prelegentów, którzy zawitali do Szczyrku. Michał Skórski, świeżo upieczony koordynator pionu męskiego przedstawił koncepcje systematyki elementów technicznych wymaganych do gry w piłkę ręczną. Następnie poprosił trenerów o usystematyzowanie treści, którymi pracują na co dzień poprzez dobór kategorii i nazw środków treningowych. Zaproponował standardowe sposoby otwarcia gry a zadaniem trenerów był dobór ćwiczeń, które metodycznie ułożone, mają za zadanie zoptymalizować proces podejmowania decyzji podczas sytuacji boiskowej.
Dr hab. prof. AWF Jakub Adamczyk po krótkim wstępie teoretycznym z zakresu periodyzacji i planowania obciążeń treningowych zaproponował trenerom zbudowanie ogólnego planu szkoleniowego w okresie przygotowawczym z zastosowaniem zasad periodyzacji liniowej i blokowej. Dr Marcin Kochanowski poruszył najważniejsze aspekty pracy psychologicznej z zespołem: typy osobowości, diagnostyka, budowanie zespołu oraz sposób komunikacji z poszczególnymi typami osobowości.
Marcin Kochanowski zaprezentował nam typy osobowości, z którymi na co dzień pracujemy w drużynie jak również bardzo przydatne metody sprawdzające młodych zawodników, których dołączamy do drużyny jak ich wpasować w zespół. Bardzo się cieszę, że mam możliwość uczestniczyć w tym programie – powiedział szkoleniowiec AZS AWF Biała-Podlaska Marcin Stefaniec.
Kolejne zagadnienia poruszone podczas dwudniowego spotkania poruszały tematykę z zakresu przygotowania motorycznego głównie w zakresie szybkości ruchów lokomocyjnych, techniki biegu i metodyki treningu szybkościowego oraz współpracy z mediami. Te warsztaty poprowadzili Mariusz Skuta i Iwona Niedźwiedź.
Kolejny cykl nowego programu ZPRP już na przełomie kwietnia i maja.