10-11 kwietnia Akademia Trenera Piłki Ręcznej zorganizowała w Kielcach kursokonferencje licencyjną „A” dla trenerów zespołów PGNiG Superligi, I ligi oraz II ligi kobiet i mężczyzn.

151 trenerów z całej Polski otrzymało możliwość pogłębienia swojej wiedzy trenerskiej dzięki znakomitym prelegentom.Do Kielc na specjalne zaproszenie Akademii Trenera Piłki Ręcznej przybyli Talant Dujshebaev, trener wielokrotnych Mistrzów Polski, Łomży Vive Kielce oraz Patrik Liljestrand, trener Grupy Azoty Unia Tarnów.

Były trener reprezentacji Polski mężczyzn, triumfator Ligi Mistrzów z 2016 roku i szkoleniowiec Łomży Vive Kielce – Talant Dujszebajew – przedstawił zasady współpracy w obronie 6:0.

Z kolei wicemistrz olimpijski z Barcelony, aktualnie szkoleniowiec Grupy Azoty Unii Tarnów, Patrik Liljestrand, w swoim wystąpieniu skupił się na współpracy bramkarz – obrona oraz przedstawił ważne aspekty treningu względem nadchodzących zmian w przepisach piłki ręcznej.

Gościem specjalnym był wybitny hiszpański szkoleniowiec, mistrz świata z 2005 roku – Juan Carlos Pastor. Trener węgierskiego Picku Szeged pojawił się Kielcach drugiego dnia kursokonferencji. Rozpoczął wykład o godzinie 15.00, i przez kolejne 5 godzin tłumaczył istotę roli obrotowego w ofensywie, a także współdziałanie rozgrywających względem obrotowego. Na koniec Hiszpan przedstawił sposób analizy przeciwnika i przygotowanie taktyczne do meczów.

Wszystkie wykłady cieszyły się w Kielcach dużym zainteresowaniem polskich szkoleniowców.

– Bez wątpienia była to jedna z najlepszych i najbardziej wartościowych kursokonferencji jakie zorganizował Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Do Kielc przyjechali uznani i podziwiani w Europie trenerzy. Mogliśmy szczegółowo zapoznać się z filozofią gry w obronie Talanta Dujszebajewa. Z kolei Patrik Liljestrand zainspirował nas jak przygotować zespół do nadchodzących zmian w przepisach piłki ręcznej, które znacznie zmienią dynamikę gry – twierdzi trener Gwardii Opole Rafał Kuptel.

Podobnego zdania jak Przewodniczący Rady Trenerów Związku Piłki Ręcznej w Polsce jest były wybitny reprezentant Polski, obecnie szkoleniowiec Górnika Zabrze Marcin Lijewski:

– Była to kursokonferencja inna niż dotychczasowe. Zdecydowanie najlepsza pod kątem jakości. Trzech wybitnych fachowców podzieliło się z nami swoją wiedzą w sposób łatwo przyswajalny i bardzo przystępny – mówi Lijewski. Co ważne, było widać, że uczniowie kieleckiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego już od jakiegoś czasu trenują „tym systemem” i miało to odzwierciedlenie w wykonywaniu narzuconych im przez prelegentów kursokonferencji zadań. Dla mnie osobiście nie były to wielkie nowinki. Cieszę się, że tak uznani trenerzy proponują model gry podobny do tego, który sam stosuję w swojej pracy trenerskiej. Niektóre rozwiązania zaproponowane przez Talanta Dujszebajewa i Juana Carlosa Pastora bardzo przypadły mi do gustu. Mam także świadomość, że nie każdy z uczestników miał okazję grać zagranicą co daje możliwość uczenia się od zagranicznych, utytułowanych trenerów. Dla wielu polskich szkoleniowców były to zajęcia – mam nadzieję – bezcenne, ze sporą dawką wiedzy, dlatego całe wydarzenie oceniam bardzo pozytywnie i cieszę się, że idziemy w tym kierunku – zakończył wybitny reprezentant Polski.