W dniach od 14 do 16 czerwca 2024 roku na terenie COS OPO Wałcz odbyły się dwie kursokonferencje szkoleniowe: EHF Pro License Renewal Seminar dla trenerów EHF Master Coach umożliwiająca przedłużenie licencji EHF Pro na kolejne trzy lata oraz konferencja licencyjna „A” dla trenerów zespołów ORLEN Superligi, I i II ligi kobiet i mężczyzn. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w różnorodnych warsztatach prowadzonych przez znamienitych gości.

Trzydniowe zajęcia dla trenerów EHF Master Coach oraz trenerów pracujących na polskich parkietach obejmowały szerokie spektrum tematów zarówno w zakresie taktycznym, obszarze przygotowania mentalnego i fizycznego, jak i szansach związanych z analizą danych.

Trenerzy, którzy wzięli udział w kursokonferencji, mieli okazję pracować z wybitnymi prelegentami. O niuansach związanych z grą obrotowych opowiadała Heidi Løke, dwukrotna mistrzyni świata, czterokrotna mistrzyni Europy, zwyciężczyni igrzysk olimpijskich, pięciokrotna zdobywczyni tytułu Ligi Mistrzyń i najlepsza zawodniczka świata w 2011 roku wg redakcji Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej. Zajęcia z trenerami prowadzili także Arne Senstad i Adrian Struzik, czyli trener główny oraz trener asystent reprezentacji Polski kobiet.

O wadze rozgrzewki bramkarskiej, roli różnorodności systemów defensywnych z naciskiem na obronę w ustawieniu 5:1 oraz sposobach wykorzystywania danych mówił z kolei Oscar Gutiérrez, EHF Master Coach i członek grupy ekspertów Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Gutierez pracuje także w Hiszpańskiej Szkole Trenerów Piłki Ręcznej, wcześniej pełnił rolę analityka reprezentacji Hiszpanii. Autor licznych artykułów naukowych na temat piłki ręcznej i referatów na międzynarodowych konferencjach.

Tematami związanymi z treningiem motorycznym oraz rozwojem młodych zawodników zajął się z kolei Claude Karcher, również posiadający status EHF Master Coach i członka grupy ekspertów EHF. Na co dzień wykładowca University of Strasbourg i trener piłki ręcznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Doktor nauk na Université d’Amiens, koncentrujący się na metrykach wydajności i strategiach rozwoju zawodników w elitarnej piłce ręcznej.

Wśród prelegentów wystąpił również ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych Boris Poleganow, który poruszył temat kwalifikacji trenerskich w kontekście Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.