W dniach 19-21 listopada br. odbyła się  w Szczyrku „Południowa konferencja trenerów OSPR”.

W programie założono elementy związane z piłką ręczną, jak również z treningiem ogólnorozwojowym, aspektami dotyczącymi zapobiegnia kontuzjom oraz wspierania zawodników w obszarze psychologicznym.

Gry i zabawy wprowadzające do piłki ręcznej z użyciem piłek do goalchy oraz rebouderów przedstawił dr Ryszard Jarząbek. Paweł Rydz, który od wielu lat współpracuje z kadrami narodowymi i szkołami mistrzostwa sportowego, wskazał jakie powinny być cele treningu dotyczącego współpracy bramkarza z obroną, komunikacji i ustawienie zawodników. Marcin Bożek i Józef Kulik zaprezentowali krok po kroku etapy nauczania rzutów z podłoża. W zakresie treningu ogólnorozwojowego ukierunkowanego na piłkę ręczną przedstawione zostały zestawy ćwiczeń skocznościowych, ćwiczenia biegowe oraz gimnastyczne. W tym obszarze wykładowcami byli Katarzyna Brózda, Marek Mońko, Artur Mońko. Jak wykorzystać stres swoich zawodników, w domyśle „jak zamienić szare na złote” radziła dr Anna Ussorowska. Kontuzje barku są jednymi z najczęściej występujących u piłkarzy i piłkarek ręcznych. Konkretne wskazówki prewencyjne przekazała trenerom dr Agnieszka Zucha-Zagała.

W tematach organizacji i bezpieczeństwa szkolenia sportowego w OSPR swoje wystąpienia mieli Dyrektor Sportowy Damian Drobik, kierownik Projektu OSPR Dorota Liese-Romanowska, dr Krzysztof Krawczyk i koordynator krajowy Projektu OSPR Paweł Wita.

Miesiąc wcześniej podobne szkolenie było organizowane dla trenerów z województw północnych. Dokształcanie trenerów OSPR odbywa się systematycznie co roku od 2015.