Związek Piłki Ręcznej w Polsce i Superliga sp. z o.o. powołały do życia SMS Cup – cykl turniejów z udziałem zawodników ze Szkół Mistrzostwa Sportowego ZPRP i zaproszonych gości. Pierwszy z nich już 11-12 grudnia w kieleckiej Hali Legionów. Zmagania odbędą się bezpośrednio przed meczem 13. serii PGNiG Superligi, pomiędzy Łomżą Vive Kielce a Orlenem Wisłą Płock. SMS Cup odbędzie się w profesjonalnej oprawie, a jego celem jest promocja młodych talentów piłki ręcznej ze Szkół Mistrzostwa Sportowego oraz przybliżenie zawodnikom standardów ligi zawodowej.
W turnieju rozgrywanym 11-12 grudnia wezmą udział cztery Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Będą to trzy palcówki pod egidą Związku Piłki Ręcznej w Polsce: szkoły z Płocka, Kwidzyna i Kielc oraz Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące SMS Zagłębia Lubin.
Rozgrywki odbędą się w formule Final4. Przed startem zostaną rozlosowane dwie pary, które zmierzą się ze sobą w sobotę, 11 grudnia. Dwa zwycięskie zespoły zagrają dzień później w finale rozgrywek, a drużyny, które przegrały pierwsze mecze, staną do walki o 3. miejsce.
Turniej odbędzie się w Hali Legionów, czyli domu obecnych mistrzów Polski, Łomży Vive Kielce. Mecze zostaną rozegrane bezpośrednio przed „Świętą Wojną”, która elektryzuje fanów szczypiorniaka – mowa oczywiście o starciu dwóch najlepszych drużyn PGNiG Superligi, czyli Łomży Vive Kielce i Orlen Wisły Płock.
– Dotychczas Szkoły Mistrzostwa Sportowego spotykały się ze sobą w meczach rozgrywanych na zasadach szkoleniowych, a w tym turnieju będą mogły poczuć nutę poważnej rywalizacji, albowiem głównym celem turnieju jest integracja dwóch wymiarów piłki ręcznej – środowiska młodzieżowego z tym profesjonalnym, rozgrywanym na najwyższym szczeblu w kraju. Fakt, że turniej odbędzie się bezpośrednio przed „Świętą Wojną” nadaje mu dodatkowego wymiaru. Z całą pewnością dla tych młodych zawodników będzie to nowe i bardzo cenne doświadczenie – mówi Damian Drobik, Dyrektor Sportowy ZPRP.
Profesjonalna oprawa i szansa na pokazanie się trenerom z PGNiG Superligi i Ligi Centralnej
Rozgrywki odbędą się w standardzie znanym ze spotkań PGNiG Superligi. Zawodnicy rozegrają mecze na sportowej podłodze elastycznej Teraflex, partnerzy wydarzenia będą eksponowani na bandach LED, a transmisję ze zmagań będzie można śledzić na stronie tvpsport.pl, w aplikacji mobilnej TVP Sport oraz w mediach społecznościowych PGNiG Superligi i ZPRP. SMS Cup zyska też profesjonalną oprawę w postaci dedykowanego logotypu i spójną identyfikację graficzną.
– Chcemy, by młodzi zawodnicy, jeszcze przed wejściem do seniorskiej piłki ręcznej, zetknęli się z superligowym standardem. SMS Cup to okazja do gry w obiektach, w których na co dzień mecze rozgrywają szczypiorniści klubów PGNiG Superligi. Ze względu na szeroki zasięg transmisji z turnieju, młodzi sportowcy zyskają możliwość pokazania się przed wszystkimi czołowymi polskimi klubami piłki ręcznej. Naszym celem jest, by kolejne roczniki młodych zawodników trafiały na parkiety PGNiG Superligi, a następnie do reprezentacji Polski. Już teraz w kadrach klubów ligi zawodowej znajduje się aż 66 zawodników poniżej 21 roku życia. To przedsięwzięcie ma nam pomóc, by ta liczba była jeszcze większa – komentuje Piotr Należyty, Prezes Superligi sp. z o.o.
Dzięki strategii ZPRP dedykowanej Szkołom Mistrzostwa Sportowego, polska młodzież z biegiem lat może odgrywać w Europie coraz ważniejszą rolę. W tym roku pierwsze roczniki, które przeszły pełny cykl szkolenia, opuściły SMS w Płocku i Kielcach, co oznacza, że zwodnicy trafili na ligowe parkiety. Już dziś sporą cześć zawodników znajdziemy na parkietach PGNiG Superligi. Wielu z nich regularnie występuje w rozgrywkach. To między innymi Dawid Molski i Igor Bykowski (obaj Górnik Zabrze), Jakub Ałaj, Miłosz Bączek (obaj Gwardia Opole), Tomasz Kosznik (Chrobry Głogów), Eliasz Kapela (Sandra Spa Pogoń Szczecin), Wiktor Tomczak (Torus Wybrzeże Gdańsk), Igor Graczyk i Dawid Ruhnke (obaj Handball Stal Mielec) czy Damian Domagała (Łomża Vive Kielce).
Turniej pod patronatem Prezydentów
Pierwszy turniej z cyklu SMS Cup zostanie rozegrany o Puchar Prezydenta Miasta Kielc, którym od 2018 roku jest Bogdan Wenta – jeden z najwybitniejszych zawodników i trenerów w historii polskiej piłki ręcznej. Wenta jako zawodnik był wielokrotnym reprezentantem kraju, a w barwach klubowych występował m.in. w FC Barcelonie. To za jego pracy trenerskiej z reprezentacją Polski narodziły się „Orły Wenty” – czyli drużyna, która w 2007 roku zdobyła wicemistrzostwo świata, a dwa lata później w tym samym turnieju zajęła 3. lokatę.
Kolejna edycja SMS Cup odbędzie się w Płocku pod patronatem Prezydenta Miasta Andrzeja Nowakowskiego. Trofeum w SMS Cup jest puchar przechodni, ufundowany przez Prezydentów Miast z Kielc oraz Płocka.