Związek Piłki Ręcznej w Polsce ogłasza rozpoczęcie naboru na drugą edycję warsztatów szkoleniowych dla trenerów. Autorski Program ZPRP skierowany jest do szkoleniowców piłki ręcznej wszystkich kategorii rozgrywkowych. Pierwsza edycja inicjatywy spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem.

Głównym założeniem Programu ZPRP są warsztaty, których celem ma być wspieranie Klubów Sportowych w zakresie kompetencji i umiejętności wymaganych do pracy z zespołem. Prezentacja założeń szkoleniowych i narzędzi stosowanych do ich realizacji w formie warsztatów jest skierowana do trenerów rozważających ubieganie się o stanowisko trenerów kadr narodowych, trenerów pracujących z zawodnikami objętymi szkoleniem centralnym oraz do wszystkich szkoleniowców, którzy planują taką pracę.

Program warsztatów uwzględnia najważniejsze zagadnienia tematyczne części ogólnej (periodyzacja, przygotowanie motoryczne i psychologiczne) oraz zajęcia specjalistyczne związane ze stosowaniem środków techniczno-taktycznych w treningu oraz prowadzeniem walki sportowej w piłce ręcznej.

Oferta skierowana jest do trenerów wszystkich kategorii krajowych i zakłada warsztaty z trenerami szkolenia centralnego, wizyty zagranicznych gości i ekspertów oraz możliwość realizacji stażu u partnerów ZPRP zarówno w kraju, jak i za granicą dla wyróżniających się uczestników warsztatów. Do programu zostanie zakwalifikowanych 32 trenerów.

Pierwsza edycja inicjatywy spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Uczestnicy ocenili zgodnie, że “warsztaty były doskonałą formą przekazywania wiedzy na temat naszej dyscypliny przez dobrze dobraną kadrę szkoleniową”. Kulminacyjnym punktem Programu była możliwość udziału w tygodniowym stażu trenerskim na terenie węgierskiej Narodowej Akademii Piłki Ręcznej, uważanej powszechnie za jeden z najlepszych ośrodków tego typu w Europie. Podsumowanie pierwszej edycji warsztatów można przeczytać TUTAJ.

Główne cele warsztatów to:
– podnoszenie kompetencji trenerów grup szkoleniowych na terenie poszczególnych województw,
– rozpowszechnianie treści szkoleniowych związanych z systemem szkolenia centralnego,
– wspieranie Okręgowych Związków Piłki Ręcznej w zakresie zadań związanych ze szkoleniem kadr wojewódzkich,
– przygotowanie potencjalnych kandydatów na stanowiska trenerów kadr narodowych.

Wymagania stawiane przed potencjalnymi uczestnikami to:
– doświadczenie w pracy z zespołem na dowolnym szczeblu rozgrywek,
– aktualna licencja trenerska A, B lub C,
– dyspozycyjność w zakresie terminów realizacji zajęć.

Po analizie nadesłanych wniosków, prowadzący warsztaty zakwalifikują 32 trenerów (po dwóch z każdego województwa) do udziału w Programie wg następujących kryteriów:
– przebieg pracy trenerskiej,
– seniorski staż zawodniczy,
– znajomość języka angielskiego.

Znamy już pięć pierwszych terminów warsztatów. Program zakłada inaugurację w Szczyrku. Lokalizację kolejnych czterech warsztatów poznamy w najbliższym czasie, a będą się one odbywały według następującego harmonogramu:
– 7-8.04.2024 COS Szczyrk
– 5-6.05 lub 19-20.05.2024 – do ustalenia
– 16-17.06 lub 23-24.06.2024 – do ustalenia
– 22-23.09.2024 – do ustalenia
– 20-21.10.2024 – do ustalenia

Chętnych do udziału w programie zapraszamy do wypełnienia i przesłania formularza zgłoszeniowego w pliku Word (pobierz TUTAJ) na adres warsztaty2023@zprp.org.pl do dnia 27.03.2024 roku. W tytule wiadomości proszę wpisać frazę “Warsztaty 2024”. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne. Wszelkie pytania dotyczące warsztatów również prosimy kierować na wyżej wymieniony adres mailowy.

Materiał wideo przybliżający ideę warsztatów można obejrzeć poniżej.